sobota, 1 stycznia 2000

O zespole


Erredupizer - kapela punkowo - metalowa, grająca w stylu „trzy akordy darcie mordy”, utworzona w Gdańsku przez dwóch członków zespołu Bleifrei. Ich muzyka to elementy punka, thrashu, death metalu i prostych riffów. Teksty nie mają znaczenia, przeważnie znalezione w Google, bądź wymyślone po kebabie.
Historia:

Pomysł narodził się podczas kolejnej nudnej próby na którą dotarło akurat tylko dwóch członków zespołu - perkusista Krzych i gitarzysta Ad. Po uprzednim zjedzeniu dużej ilości fast foodów byli oni w stanie jednak zagrać coś. Podczas tej obfitej sesji, która wydarzyła się dnia 28 września 2007r. powstało aż 6 mniej lub bardziej spaczonych utworów. Autorzy postanowli uploadnąć je co szybciej na last.fm, aby zacząły żyć swoim życiem.

Kolejny tydzień zaowocował wymyśleniem nazwy. Zaczerpnięta z historii starożytnej Persji nazwa Erredupizer znakomicie pasowała do jakże surrealistycznych utworów zespołu. Tak zostało do dziś.

Po nabyciu przez Ada sprzętu nagrywającego, okazało się, że tworzenie całych płyt "po kebabie" nie jest takie trudne.

Kolejna EPka, "Erredupizer" powstała już dwa tygodnie później. Kawałki nie były, aż tak przebojowe jak pierwszy album, ale takie hity jak "Evil", czy sześciosekundowy "Erredupizer" zapadły w pamięć.

Kilkanaście dni później powstał już cudowny, nowy album "Russian punk". Tym razem duet postanowił zagrać coś szybszego, bardziej punkowego. Dodatkowym elementem był keyboard (w wykonaniu Pana, Który Błagał Nas Byśmy O Nim Nie Wspominali, Ale I Tak Wiadomo Kto To), który jak się okazało na stałe został jednym z ważniejszych instrumentów zespołu. Tytułowy kawałek stał się hitem w zaprzyjaźnionym gimnazjum.

Następnie nastała jesień, okres sprawdzianów, deszczu i ogólnie nudy, dlategoteż nastąpiła pewna przerwa w wydawaniu (jakże masowym do tej pory). Dla uspokojenia fanów Ad nagrał dwa kawałki - covery The White Stripes.

Wreszcie po niespełna dwóch miesiącach przerwy, powstało coś dłuższego. Grubo ponad pół godziny grania, wypełnione prawdziwymi hitami. Inspiracją na ten album była szkoła, więc można wreszcie wyładować agresję. Z albumu pochodzi jeden z najbardziej znanych utworów Erredupizera - "Tejrezjasz Wypierdalator" (za którego nazwę serdecznie dziękujemy Kaszebowi). Słynna jest też melodia wielkiego hitu "Babian", którą wykonawcy dedykują swojemu wychowawcy. Przy tak długim albumie współpracował (tak, nie boimy się tego słowa) kolega Muma.

Długo trwał odpoczynek zespołu po tak wielkim dziele, gdyż aż 3 miesiące. Zimę Erredupizer przespał po to, by wiosną zasypać polski rynek muzyczny nowymi niespodziankami. Równo 3 miesiące po grudniowej premierze, 14 marca 2008 powstała epicke EPka Epicus Anus. Jej piosenki układają się w magiczną opowieść o mhroku na świecie. W ostatnim kawałku zespół sprzedał się i zagrał pierwszą balladę. Jak na album o rycerzach przystało, rycerska pieśń p.t. "Bućko", za co dwóch autorów zostało zamordowanych, po czym sami się znekromancili będąc aktualnie żywymi trupami.

Miesiąc później powstała jakby druga część dzieła "UnTr00py". W kompletnym braku sensownych pomysłów, powołany został do życia głupawy zestaw czterech piosenek, z których największym hitem jest chyba kawałek "Alkany", z czczącym Szatana wokalem Krzycha.

Na następny motyw Erredupizer nie kazał czekać długo, bo tylko tydzień. 25 kwietnia przynosi epkę "Rise of Death". Tym razem zrodziła się nowa koncepcja albumów. Kawałki zaplanowane, z napisanym wcześniej tekstem przeplatne będą od tego czasu improwizacją Krzycha na wszystkim co się rusza i nie. Taki o to "momentami zdatny do słuchania" (o zgrozo!) albumik gości całkiem niekiepskie piosenki: "Rise of Death", "I saw the saw" i "Rain".

Piątego maja nagrany został singiel Narcolepsy Blues, który został przebojem wśród nauczycieli Znanej i Lubianej Szkoły, lecz jest on zgoła inny od pozostałych osiągnięć Erredupizera.

Pod koniec roku szkolnego, twórczość zespołu została wspaniale oceniona przez wybitnego filozofa gdańskiego Macieja Kożuszka. Ten wybitny znawca kultury dostał specjalnie wydaną przez wytwórnię Bleifrei składankę "The Best of Erredupizer" z największymi dokonaniami gdańskich psychopatów.

Wakacje przyniosły przyjazd naszej największej fanki Oli, z którą nagrany został album Zóe Dźwięki.

Niestety, długo potrwało zanim zespół znalazł czas na nowy album. Po 85 dniach, wreszcie ukazał się niezwykle nieoryginalny album - Piwnica Inc. Jest to swoista encyklopedia absurdal metalu. Zespół prezentuje swoje wersje największych hitów najsłynniejszych zespołów. Obowiązkowa płyta każdego absurdalowca.

4 października powstał jubileuszowy, dziesiąty album Erredupizera - "Ride the S.L.U.T.", inspirowany Metalliką, punkiem, i Failblogiem. Z tej płyty pochodzi utwór podsumowujący rok działalności zespołu - "Hymn Absurdalowca".


11 grudnia miało miejsce wielkie wydarzenie kulturalne - pierwszy koncert Erredupizera, który odbył się w piwnicy zaprzyjaźnionej podstawówki. Zespół zagrał wszystkie swe największe hity - od "Heil Wierzejski", poprzez "Tejrezjasza Wypierdalatora", "Zjedz 50 Kurczaków", "Rzeźnika", i "Hymn Absurdalowca", aż po kawałek z jeszcze niewydanego albumu - "Babian Reaktywacja". Nieliczna publiczność była zachwycona. Cały materiał został oficjalnie wydany jako koncertówka "Live w Piwnicy u Fritzla"

Na zakończenie roku, w środku pewnej nudnej nocy, Krzych nagrał singla "Szczęśliwego Nowego Roku", a także kilka utworów towarzyszących, w tym dwa remixy utwórów Rush. Całość utrzymana jest w klimacie Ambient Absurdal. Niedługo później powstał "sequel", EPka "Nie Słuchaj Tego", utrzymana w podobnym stylu.

Obydwa dzieła miały umilić nieco fanom czekanie na kolejny, tym razem podwójny album "Psychomachia". Jest to jak dotąd najdłużej przygotowywana płyta Erredupizera - pierwsze teksty zaczęły powstawać wkrótce po wydaniu "Ride the S.L.U.T.", a sesjne nagraniowe rozpoczęły się w styczniu. Wydanie było kilkakrotnie przekładane z powodu przenosin do nowej próbowni, przygotowań do koncertu, świąt, ferii i wyjazdu Ada do Hamburgerolandu.

Długo oczekiwany album ukazał się w końcu 11 marca 2009. Zespół kontynuował w nim wycieczkę w punkowe klimaty, zapoczątkowaną na "Ride the S.L.U.T" w takich kawałkach jak "Babian Reaktywacja" czy "Czarna Msza", lecz nie zapominając o swych absurdalowych korzeniach. Znalazło się też miejsce dla dużej dawki progresji, choćby w utworze "Sprawdzian z Polskiego". Całość to ponad półtorej godziny naprawdę spaczonego grania, będące w stanie zadowolić każdego fana spragnionego krzywych hitów po tak długim oczekiwaniu.

W maju światło dzienne ujrzał jeszcze bardziej mroczno-progresywny album - "Całka z Twojego Mózgu". Krytycy zgodnie okrzyknęli go najbardziej matfizową płytą wszech czasów. Zespół składa na nim hołd swym największym mentorom - Babianowi i Ludwikowi. Mamy też specjalną Grind Zone, zawierającą m.in. covery Melvins i Spaczymiotów Chaosu, oraz dwa długie arcydzieła - "Nerd II" i "Klątwa Grobowca Erredupizera", przepełnione absurdem i progresją.

W samym środku upalnych wakacji zespół wydał swoją kolejną płytę - The Penis is Evil. Szalony duet z Gdańska oddał tu hołd zapomnianym bohaterom wszechświatu, między innymi Kapitanowi Bombie, Sebastianowi Wątrobie, Zardozowi, ochroniarzom sklepowym i administratorom for internetowych. Mimo problemów z jakością dźwięku album okazał się nadspodziewanie dobry.

Kolejne dzieło pojawiło się dopiero w październiku. "Kebab Forevor", bo o nim mowa, to znacznie mniej optymistyczny album od poprzednika. Mamy tu samych złych bohaterów - humanistę, chrześcijańskiego kaznodzieję, kilku nerdów, Pedobeara, Marka Bućko, Godzillę, Ludwika, Kordiana czy radzieckiego pilota. Pobiliśmy też wszystkie rekordy długości - album trwa niemal równo 79 minut.

Niedługo później wydana została kolejna płyta - Jezus Umarł Za Ten Album. Tym razem zespół zakończył epicką trylogię "Babian", opisał kilku kolejnych inspirujących nauczycieli, ponarzekał na maturę podstawową i zdementował piosenkę o Bućku z poprzedniej płyty.

Troche później, bo w styczniu nastepnego roku pojawiła się następna bardzo długa płyta - Wielka Księga Spaczenia. To jeden z najbrutalniejszych albumów grupy. Zawiera m.in. pseudocovery Generała Italii i The Pulp, jak również utwór o nowej Gwieździe Szkoły - kol. Patryku i jego VW Lupo.

Przez następne miesiące zespół oficjalnie zamilkł, ale była to jedynie zasłona dymna. Na początku lata 2010 odbyły się aż trzy koncerty w garażu Krzycha, obserwowane przez najwierniejszych fanów zespołu. Całość została nagrana i trafiła na oficjalną koncertówkę "Lato z Erredupizerem" wydaną 14 lipca 2010.

Niedługo później wydany został singiel "Banzai!" promujący nadchodzącą płytę. Na uwagę zasługują gościnne chórki po japońsku.

We wrześniu, mimo wakacji (pozdrawiamy licealistów), zespół nie próżnował i nagrywał aż 2 albumy naraz. Każdy z nich jest dziełem innego członka zespołu. Na pierwszy ogień poszedł Ü Ada, w którym widać zamiłowania Ada do klasycznego rocka, wczesnego trash metalu, rock and rolla, itd. Doskonałe, mocne piosenki jak Turasy czy Legenda Magazynu Mięsa są poprzeplatane utworami poważnymi (Piekło spóźnionego) jak i Erredupizerowymi spaczeniami (Wypaczanka).

Drugą częścią dzieła było "Ponad 9000 Punktów Życia", epicka płyta z tekstami Krzycha, zawierająca pożegnanie z p. Babiańskim, bohaterem niejednej piosenki Erredupizera, kontynuację legendarnego dzieła 'Coral', zapowiadaną od dawna ubermroczną piosenkę o Pruszczu Gdańskim, oraz kawałek tytułowy kończący progresywną sagę o życiu. Powrócił też singiel Banzai! z epickim chórkiem.

Niedługo później, w okresie świątecznym, ukazała się pierwsza polibudowa płyta Errdupizera, "...i chuj". W piosenkach z niej zespół zawarł przeżycia z pierwszego semestru nauki na PG. Pojawił się też klasyczny numer "Kosiarz Umysłów", napisany specjalnie z myślą o koncertach.

Drugi semestr nauki na PG zespół powitał niezwykle eksperymentalnym albumem "O Kurwa, Wskrzesiliśmy Hitlera". Był to pierwszy koncept album w historii grupy. Gościnnie pojawiło się na nim kilku zaprzyjaźnionych artystów, w tym legendarny Aban Raab w roli Hitlera. Album liczył aż 19 piosenek pełnych spaczenia.

Wakacyjny czas również sprzyjał twórczości. W lipcu 2011 roku powstała bardzo punkowa i bardzo rebelowa płyta Transformata Laprasa (znana też jako 2011 Diss Na Wszystko).

Po nieco dłuższej przerwie spowodowanej, kolokwialnie mówiąc, zapierdolem na studiach, zespół przywitał czwarty semestr swojej bytności na PG albumem o bardzo studenckim tytule - Jestem Głodny.

Na następną płytę trzeba było czekać aż rok, ale było warto. Album 'Radio Twoja Stara' z gościnnym udziałem klawiszy Ziemka i sampli z Dragon Ball zadowoli najbardziej wymagającego fana absurdalu.

Po kolejnym roku przerwy, nasi dwaj bohaterowie - już inżynierowie - nagrali jedną z najbardziej punkowych i politycznych płyt w historii swojej działalności, nazywając ją na cześć tekstu, od którego wszystko się zaczeło "Rzeźnik Przyjdzie Po Ciebie".

Kolejny rok i jeszcze jeden album, obrazoburczy jak zwykle i opisujący najgorsze zła, od Barszczu Sosnowskiego po Jana Pawła Drugiego. Płytę zatytułowano 'Na Początku Było Zło'

Po najdłuższej w historii, ponad dwuletniej przerwie światło dzienne ujrzała jubileuszowa płyta zespołu wydana z okazji dziesięciolecia działalności - 'Dekada Spaczenia'.


Wpływy: Metallica, Iron Maiden, Rush, Tool, ISIS, Yeah Yeah Yeahs, Riverside, Nine Inch Nails, Nunczaki Orientu, Sex Pistols, Hey, Slayer, Machinae Supremacy, Spaczymioty Chaosu, Patologii Oblicza, Sunn O))), Syny Młynarza, The Great Satanic Sex Monster, Nezumi i w chuj innych

Cytaty:
"Mamy sześć riffów - zróbmy z tego dziesięć piosenek" - Ad
"Twój stary tempo " - Krzych
Skład zespołu:
 • - Krzych - wokal, perkusja, klawisze
 • - Ad - wokal, gitara, bas
Dyskografia:
 • Kebab Madness (EP, wydane jako Bleifrei), 28.09.07
 • Erredupizer (EP), 14.10.07
 • Russian Punk (EP), 26.10.07
 • Songs for Ola (singiel), 04.12.07
 • Kupa zeszytów (album, nazwa skrócona), 14.12.07
 • Epicus Anus (EP), 14.03.08
 • UnTr00Py (EP), 18.04.08
 • Rise of Death (album), 25.04.08
 • Narcolepsy blues (singiel specjalny), 05.05.08
 • Zóe Dźwięki (album), 26.06.08
 • Piwnica Inc (album), 20.09.08
 • Ride the S.L.U.T. (album), 04.10.08
 • Live w Piwnicy u Fritzla (koncertówka), 13.12.08
 • Szczęśliwego Nowego Roku (singiel), 31.12.08
 • Nie Słuchaj Tego (EP), 12.01.09
 • Psychomachia (podwójny album), 11.03.09
 • Całka z Twojego Mózgu (album), 21.05.09
 • The Penis is Evil (album), 23.07.09
 • Kebab Forevor (album), 11.10.09
 • Jezus Umarł Za Ten Album (album), 23.11.09
 • Wielka Księga Spaczenia (album), 31.01.10
 • Lato z Erredupizerem (koncertówka), 14.07.10
 • Banzai! (singiel), 27.07.10
 • Ü (album), 16.09.10
 • Ponad 9000 Punktów Życia (album), 20.09.10
 • ...i chuj (album), 19.12.10
 • O Kurwa, Wskrzesiliśmy Hitlera (album), 19.03.11
 • Transformata Laprasa (album), 25.07.11
 • Jestem Głodny (album), 12.02.12
 • Radio Twoja Stara (album), 20.02.13
 • Rzeźnik Przyjdzie Po Ciebie (album), 24.06.14
 • Na Początku Było Zło (album), 30.08.15
 • Dekada Spaczenia (album), 09.12.17


Brak komentarzy: